Gynprofi s.r.o.
MUDr. Vilém Jelínek
Gynekologie a porodnictví
KATEŘINSKÁ 7/1526
120 00 Praha 2

(od 4.1.2016 jsme přestěhováni na novou adresu!)
  TELEFONY NA RECEPCI:
224 912 250,
222 519 791

Vyšetření fertility
Věděli jste?
Vyšetření fertility
Vyšetření fertlity je soubor lékařských vyšetření, které slouží k vyšetření reprodukčních funkcí neplodných párů. K častým příčinám ženiny neplodnosti patří hormonální odchylka, porucha tvorby vajíček ve vaječnících nebo neprůchodnost vejcovodů. U muže jde obvykle o nedostatečnou tvorbu spermií nebo jejich neschopnost oplodnit vajíčko. S problémy při početí potomka se podle některých statistik potýká až 16 procent párů.

Kdy se to používá

K vyšetření se přistupuje v případě, že se Vám nepodaří počít dítě během jednoho roku nechráněného pohlavního styku s normální frekvencí. Provádí ho specialista z oboru gynekologie a reprodukční medicíny.


K čemu vyšetření slouží

Vyšetření se pokusí odhalit příčinu Vaší nebo partnerovy neplodnosti. Mezi základní vyšetření ženy patří kontrola vaječníků ultrazvukem. U muže se vyšetřuje spermiogram. Podle zjištěné poruchy pak následuje další diagnostický nebo léčebný postup. Řadu problémů lze cílenou léčbou odstranit nebo obejít.

Co je k tomu potřeba

Ke zobrazení vaječníků slouží ultrazvuk s vaginální sondou. Odběr spermatu se provádí do plastové odměrky. Vzorek se vyšetřuje pod mikroskopem.

Jaký je princip

Ultrazvuk zobrazí strukturu vaječníků a přítomnost a velikost folikulů s dozrávajícími vajíčky. Mikroskopické vyšetření spermatu (spermiogram) určí počet, pohyblivost a tvar spermií.

Jak se na to připravit

Ultrazvukové vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Jeho načasování se odvíjí od Vašeho menstruačního cyklu. Nejvhodnější dobu stanoví Váš lékař. Před vyšetřením se obvykle provádí hormonální stimulace vaječníků. Pro stimulaci existuje několik různých dávkovacích schémat. Zařiďte se pole pokynů svého lékaře. Muž by alespoň dva dny před odběrem spermatu neměl mít pohlavní styk s ejakulací.

Jak to probíhá

Při vaginálním ultrazvukovém vyšetření si odložíte spodní oblečení a položíte se na vyšetřovací lůžko. Na speciální vaginální sondu nanese lékař gel a upevní jednorázový ochranný kondom. V poloze na zádech s pokrčenýma a mírně roztaženýma nohama zavede sondu do pochvy a vyšetří Vaše vaječníky. Na obrazovce přístroje hodnotí počet folikulů a měří jejich velikost. Vyšetření trvá pouze několik minut. Odběr spermatu probíhá ve zvlášť k tomu určené místnosti, která poskytuje naprosté soukromí. Stimulací svého penisu by měl muž dosáhnout ejakulace do připravené odměrky. Součástí vybavení místnosti bývá obrazový materiál s erotickou tématikou. Na přání se může odběru účastnit muž společně se svojí partnerkou.

Kdy bude výsledek

Závěr lékařské prohlídky a ultrazvuku se dozvíte hned po jejich provedení. Výsledky analýzy mikroskopického vyšetření spermií budou k dispozici obvykle do následujícího dne.

Co vyšetření ukáže

Za normálních okolností obsahují stimulované vaječníky různý počet folikulů s dozrávajícími vajíčky. Ejakulací se obvykle získá 2 až 6 mililitrů spermatu. V 1 mililitru spermatu zdravého muže je přítomno 20 až 150 milionů spermií. Alespoň 60 procent z nich by mělo mít správný tvar a pohyblivost.

Kam povedou další kroky

Gynekologické a ultrazvukové vyšetření ani odběr spermatu Vás nijak neomezují. Po jejich provedení se můžete věnovat libovolné činnosti. Od výsledků vyšetření se bude odvíjet další postup. V případě selhání léčby Vám může lékař doporučit některou z metod asistované reprodukce nebo adopci.

Dostupnost

Vyšetření provádějí specializovaná centra reprodukční medicíny velkých nemocnic.

Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.